قوانین و مقررات بازار سرمایه ایران
لیست کاربردی‌ترین قوانین و مقررات
قوانین و مقررات بازار سرمایه

آشنایی پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه ایران

سامانه پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه که در آدرس اینترنتی https://cmr.seo.ir در دسترس فعالین بازار سرمایه قرار گرفته است. تاریخچه این پایگاه مطابق با آنچه در سامانه مذکور ذکر گردیده است به شرح زیر می باشد:

پروژه تنقیح و انتشار مقررات بازار سرمایه از سال 1392 در مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار آغاز شد. پیش از آن مسأله تنقیح مقررات در بازار سرمایه به دلیل تعدد مقررات‌گذاری، اصلاح و نسخ مقررات در بازار سرمایه (که به اقتضای پویایی این بازار و تغییرات مقتضی و متعدد آن برمی‌گردد) و همچنین تکلیف قانونی دستگاه‌های اجرایی به تنقیح قوانین و مقررات مربوط به حوزه‌های خود، یکی از دغدغه‌های جدی و قدیمی سازمان بود که به‌خصوص با افزایش قابل توجه تعداد مقررات به تدریج، لزوم توجه به آن دوچندان نیز شده بود.

طی چند ماه و با استفاده از تحقیقات میدانی (به‌خصوص حضور در معاونت حقوقی ریاست جمهوری و آشنایی با پایگاه ملی اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور) و مطالعه تطبیقی سامانه‌های مشابه کشورهای دیگر (با تمرکز بر مورد انگلستان) و جلسات متعدد نظریه‌پردازی و بحث درخصوص مفاهیم حقوقی مربوط به مقررات‌گذاری، تنقیح و انتشار مقررات در مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان، سرانجام الگویی نظری برای تنقیح و نمایش مقررات بازار سرمایه پیش‌بینی شد تا با تجمیع و نمایش تنقیحی کلیه قوانین و مقررات مربوط به بازار سرمایه، این سامانه به مرجع «تنقیح و انتشار» مقررات در بازار سرمایه تبدیل شود.

با تأسیس مرکز تدوین، تنقیح و تطبیق قوانین و مقررات بازار سرمایه از سال 1400 ذیل معاونت حقوقی سازمان، کلیه امور و فرایندهای مربوط به تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات بازار سرمایه ایران با محوریت و مدیریت مرکز مذکور در حال به‌روزرسانی ماهوی و تخصصی است.

در راستای تقویت پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه و تثبیت مرجعیت این پایگاه جهت دسترسی به کلیه مجاری و منابع حقوقی مربوط به قوانین و مقررات (ناظر به کلیه مراحل وضع، تنقیح و انتشار) و ارتباط مستقیم ذی‌نفعان (اعم از شهروندان، ارکان و فعالان بازار) با مراجع وضع قانون و مقرره مربوط به بورس و بازار اوراق بهادار در کشور، این پایگاه در مرحله ارتقاء بنیادین قرار دارد.

لیست مهم‌ترین و کاربردی‌ترین قوانین و مقررات بازار سرمایه ایران

با عنایت به اهمیت آشنایی فعالین بازار سرمایه با این قوانین و مقررات، شرکت تامین سرمایه بانک مسکن لیست کاربردی‌ترین قوانین و مقررات بازار سرمایه را به شرح زیر در اختیار عموم و فعالین بازار سرمایه قرار می‌دهد:

تماس با ما
  • سعادت آباد بلوار فرهنگ، خیابان داوود رشیدی شماره 13 طبقه 6
  • 021-22096132
  • info@maskanib.com

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت تامین سرمایه بانک مسکن است